To sedí...

Marek W. | 21.11.2011

Asi vím, co máte na mysli. Zdá se, že ať se historicky snaží v praxi otestovat jakýkoli "ideál", nakonec se to hroutí v důsledku převahy kontrolní moci v rukou těchto "neumětelů". V rodině ho máme na dohled a můžeme s ním mluvit, nenechat ho páchat škody. I v ulici a mezi sousedy poznáme, kdo by nemohl nést zodpovědnost za rozhodnutí týkající se mnoha. Ale na státní úrovni většina z nás má možnost vidět jenom ty "fasádičky" z těch lidí, kteří nepřinášejí na agoru víc, než jenom tyto masky. A to je asi taky bohužel to, co většinu lidí nejvíc baví, jinak nechápu, proč je to mediálně tolik přitažlivý. Kdybychom se víc zajímali o věci, které jsou v tom procesu podstatné, více se věnovali té diskuzi za tím vším, nemuseli bychom pak sledovat to smutné divadlo, ve kterém se často cítíme tak nějak bezmocně, neboť se z našeho pohledu nedá nic smysluplného dělat. Snad jen někde se podepsat.. :)
Teď k té myšlence, kterou za tím dosud nevidíte. Myslíte článku, nebo celé Bílé vlajky? :)
Protože k BV váš příspěvek v podstatě směřuje. Ve zkratce to vyjádřím jako svobodné sdružení všech svobodných "kmenů", které fungují na principu, že všichni participanti toho kterého kmene konsensuálně souhlasí s principy fungování svého kmene. Když ne, otevřeně se baví co a jak, případně jaké změny provést. Podobně mezi kmeny, ale všechno je samozřejmě velice složité a určitě nebude společná domluva probíhat bez překážek, přestože se bude odehrávat jen mezi lidmi, kteří se v podstatě již alespoň na něčem domluvili.. Což je v případě BV cosi jako nepodmíněná otevřenost názoru druhého - minimálně vyslechnout, vždyť se nás to může nějak týkat :) Ale nikomu nic nutit nebudeme. Pomocí dnešních prostředků se jen pokusíme umožnit každému, kdo o to snad bude mít zájem, být vyslyšen ve své věci. Například myslím, že některé pozměňovací návrhy, které zbrkle vplouvají do naší legislativy, by neměli jedinou šanci projít kritickým posudkem 100 nezávislých lidí, kteří by si udělali čas a věnovali pozornost kladům a záporům jednotlivého návrhu. Ale v konečném důsledku se tato pravidla týkají nás všech. Proto bych radši viděl jiné modely domluvy, než dosud využíváme, protože tyto vedou ke zbytečným porcím frustrace - asi. Nevím, proč se snažíme udržet natolik složitou a nesrozumitelnou legislativní spleť nad takovým množstvím lidí najednou. V těch nejvyšších vrstvách to přeci musí být nejjednodušší a nejsrozumitelnější, jinak to nemůže mít důvěru většiny, v jejímž jménu je v podstatě ta zastřešující instituce udržována.
Ještě jednodušeji to možná vyjadřuje motto jedné iniciativy, na kterou jsem nedávno narazil: "Humanity's written agreement to live together" https://74.220.219.58/~drafting/home

Přidat nový příspěvek